معایب سولاردام؛ آیا امواج سولاردام خطرناک است؟

معایب سولاردام

امروزه سولاردام عضو جدید خانواده‌ی فر‌ها است که مورد استقبال خانوارها قرار گرفته است. با وجود استفاده‌ی فراوان از سولاردام، ممکن است بسیاری از افراد هنوز اطلاعات کافی راجع به آن نداشته باشند. هدف از این مطلب، آشنایی شما با معایب سولاردام و خطراتی است که هنگام استفاده از آن، ممکن است شما را تهدید کند. تقریبا همه‌ی ما راجع به خطراتی که امواج فر‌ها می‌توانند برای سلامتی داشته باشند، شنیده‌ایم. در این مقاله به تمامی این موارد اشاره شده است؛ با ما همراه باشید تا از این خطرات آگاه شوید. اگردرباره‌ی سولاردام اطلاعاتی ندارید می‌توانید در دیجی‌سپید مگ، مقاله‌ی « تفاوت بین آون توستر، سولاردام و مایکروویو» را مطالعه کنید.

سولاردام چیست؟

سولاردام چیست؟
سولاردام چیست؟

سولاردام برای اولین بار توسط شرکت ال جی ابداع و اختراع شد. این وسیله ترکیب فوق‌العاده‌ای از مایکروویو و مایکروفر است که می‌تواند علاوه بر گرم‌ کردن، مواد غذایی را بپزد. این قابلیت برای خانواٰرها خصوصا خانم‌ها، انگیزه ایجاد کرده است که با وجود قیمت بالاتر سولاردام نسبت به مایکروویو، از آن استقبال بیشتری کنند. با وجود محبوبیت فراوان، این دستگاه معایبی نیز دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

معایب سولاردام

معایب سولاردام
معایب سولاردام

تاثیر امواج سولاردام بر سلامتی

آیا امواج سولاردام خطرناک است؟ امواج تولید شده در سولاردام از نوع امواج رادیویی و تلویزیونی می‌باشند که دارای انرژی کمی هستند. این امواج به خودی خود باعث تغییر در DNA سلول نمی‌شود و تایید علمی برای این مطلب وجود ندارد؛ اما اشعه‌های رادیویی به دلیل تغییرات بیولوژیکی که در مواد غذایی ایجاد می‌کنند، در بعضی از مواقع، می‌توانند شرایط ابتلا به سرطان را راحت‌تر کنند.

تاثیر اشعه سولاردام بر چشم

چشم‌ها مهم‌ترین و حساس‌ترین عضو بدن هستند که برخلاف بقیه‌ی اعضا، در برابر اشعه‌های امواج مایکروویو و سولاردام آسیب‌پذیرند. امواج المنت‌های نوری سولاردام بر چشم‌ها اثر می‌گذارند. چشم‌ها به دلیل نداشتن مجراهای خونی، نمی‌توانند فشار و گرمای منتشر شده از طرف امواج را از بین ببرند و به سلول‌های چشم فشار وارد می‌کند؛ در نتیجه در درازمدت دچار آسیب می‌شوند.

مضرات سولاردام بر غذاهای پخته‌ شده و زنان شیرده

مضرات امواج سولاردام بر غذاهای پخته‌ شده و زنان شیرده
مضرات امواج سولاردام بر غذاهای پخته‌ شده و زنان شیرده

با توجه به بررسی‌ها و مطالعات انجام شده، امواج سولاردام و مایکروویو‌ باعث ایجاد تغییر در ترکیبات شیمیایی مواد غذایی می‌شوند. هانس هارتر، دانشمند سوئیسی، بعد از  بررسی آزمایش خون افرادی که از مایکروویو برای پختن غذا استفاده می کنند، به این نتیجه رسید که امواج مایکروویو و سولاردام مولکول‌های غذا را تغییر می‌دهد و ترکیبات مضر ایجاد می‌کند. هارتر اضافه کرد که این تغییرات برای زنان شیرده آسیب بیشتری دارد.

غذاهای پخته شده با امواج سولاردام و مایکروویو می‌توانند باعث مشکلات زیر در عموم افراد شوند:

 • کاهش گلبول‌های سفید (لنفوسیت‌ها)
 • افزایش استرس
 • افزایش میزان کلسترول خون
 • کاهش هموگلوبین خون و در نتیجه ایجاد کم‌خونی

برای مادران شیرده ممکن است مشکلات زیر به وجود بیاید:

 • تحریک باکتری‌های خطرناک در بدن
 • کاهش آنتی‌بادی که در نهایت باعث کاهش ایمنی در برابر بیماری می‌شود.
 • کاهش لیزوزیم که وظیفه‌ی آن، از بین بردن مواد بیماری‌زا است.

افزایش مصرف انرژی

افزایش مصرف انرژی
افزایش مصرف انرژی

از دیگر معایب سولاردام، می‌توان به میزان مصرف برق اشاره کرد. سولاردام به دلیل داشتن فناوری المنت‌های نوری، نسبت به مایکروویو برق بیشتری مصرف می‌کند؛ همین گزینه باعث شده بسیاری از افراد از خرید سولاردام چشم‌پوشی کنند. البته مدل‌های جدید سولاردام دارای فناوری کاهش مصرف انرژی هستند که قیمت بالاتری هم دارند.

 محدودیت در استفاده از ظروف

محدودیت در استفاده از ظروف برای پختن غذا، از دیگر مضرات سولاردام است. با وجود این محدودیت، سولاردام نسبت به مایکروویو و مایکروفر، طیف بیشتری از ظروف را شامل می‌شود. همه‌ی ما می‌دانیم که نباید از ظروف فلزی و پلاستیکی در سولاردام استفاده کنیم؛ چون ظرف فلزی ممکن است باعث ایجاد جرقه و آتش‌سوزی در دستگاه شود و ظرف پلاستیکی اگر مناسب مایکروویو نباشد، در اثر گرما ذوب خواهد شد. بهترین راه استفاده از ظرف‌های پیرکس، شیشه‌ای یا ظروف پلاستیکی مخصوص فر استفاده کرد.

کلام آخر

سولاردام‌ها نسل جدید فرها هستند که پخت و پز را برای بسیاری از خانوار‌ها آسان کرده‌اند. با وجود مزیت‌های بی‌شمار این محصول، باید به معایب آن هم توجه کرد تا در استفاده از آن دچار مشکل نشویم. در این مطلب سعی کردیم معایب سولاردام را برایتان توضیح دهیم تا با آگاهی از مضرات سولاردام اقدام به خرید و استفاده از آن کنید.

زهرا هاشمی
زهرا هاشمی

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مقاله مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط