معایب مایکروویو؛ آیا مایکروویو سرطان‌‌زا است؟

معایب مایکروویو

مایکروویو‌ها به دلیل راحتی در استفاده، مورد استقبال مردم قرار گرفته‌اند و در آشپزخانه‌های خانگی و تجاری از آنها استفاده می‌کنند. با وجود همه‌گیری این دستگاه، نبود آن در خانه‌ای نشانه‌ی ناقص بودن آن آشپزخانه است. هر وسیله‌ای از جمله مایکروویو، علاوه بر مزایای فراوان، دارای معایبی نیز می‌باشد که  برخی از سخنان اشتباه، ممکن است باعث نگرانی افراد شوند. در این مطلب قصد داریم شما را با معایب مایکروویو آشنا کنیم و به سخنان بی‌اساس پایان دهیم.

خشک شدن غذا

خشک شدن غذا
خشک شدن غذا

پختن غذا در مایکروویو، گاهی دچار مشکلاتی می‌شود. در مایکروویو به دلیل حرارت بسیار بالا، گاهی پخت غذا باعث خشک شدن بیش از اندازه مواد می‌شود. مایکروویو با تبخیر آب موجود در اقلام غذایی باعث پخت مواد می‌شود؛ پس اگر آب مواد غذایی کم باشد باعث تبخیر و خشک شدن غذا می‌شود. بهتر است قبل از پخت و پز، اطمینان حاصل کنید که مواد غذایی‌تان دارای مقدار کافی آب است. برای مواجه نشدن با این اتفاق، بهتر است با توجه به نوع غذایی که طبخ می کنید، درجه حرارت مناسب را انتخاب و تنظیم کنید.

خیس و نم‌دار شدن غذا

خیس و نم‌دار شدن غذا
خیس و نم‌دار شدن غذا

برعکس موضوع خشک‌ شدن غذا، گاهی اوقات پختن غذا در مایکروویو، باعث خیس شدن غذا‌‌ی پخته‌ شده می‌شود. این اتفاق در اثر پخت طولانی مدت غذا رخ می دهد. زمانی که اقلام غذایی، برای مدت طولانی در معرض امواج الکترومغناطیسی قرار می‌گیرند؛ مولکول‌های آب شروع به حرکت می‌کنند و در غذا متراکم می‌شوند و غذا را خیس و نم‌دار می کنند. برای مواجه نشدن با این اتفاق، بهتر است زمان پخت را کمتر کنید و غذا را در حین آماده شدن بررسی کنید.

مایکروویو‌ها همه‌کاره نیستند!

مایکروویو‌ها همه‌کاره نیستند!
مایکروویو‌ها همه‌کاره نیستند!

از جمله معایب مایکروویو، همه‌کاره نبودن دستگاه است. مایکروویوها با اینکه می‌توانند طیف وسیعی از کارای پخت و پز را برايتان انجام دهند؛ اما محدودیت‌هایی هم دارند. یکی از بزرگترین محدودیت مایکروویو‌ها، عدم توانایی آنها در سرخ کردن مواد غذایی است. شما با استفاده از مایکروویو، مانند زمانی که از سرخ‌کن استفاده می‌کنید، نمی‌توانید مواد غذایی را کامل سرخ کنید. همچنین امکان تغییر رنگ کامل و قهوه‌ای شدن مواد در مایکروویو مانند فر وجود ندارد.

نیاز به ظروف مخصوص

نیاز به ظروف مخصوص
نیاز به ظروف مخصوص

از عوارض مایکروویو، می‌توان به محدودیت در استفاده از ظروف اشاره کرد. هنگام استفاده از مایکروویو باید مراقب جنس ظرف مصرفی باشیم؛ زیرا استفاده کردن از ظرف‌های معیوب و فلزی می تواند خطرناک باشد. بهترین گزینه برای انتخاب ظروف، جنس شیشه‌ای، سرامیکی یا نوع مخصوصی از پلاستیک است که برای مایکروویو ساخته شده‌اند. در غیر این صورت ممکن است خطر انتقال آلودگی مواد سمی از ظروف پلاستیکی به غذا وجود داشته باشد. 

احتمال مسمومیت غذایی

احتمال مسمومیت غذایی
احتمال مسمومیت غذایی

مایکروویو گاهی می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت غذایی شود و این گزینه، یکی دیگر از معایب مایکروویو است. مایکروویو تنها توانایی نفوذ ۱.۵ اینچی در غذا را دارد و الگوی امواج ایستاده باعث می‌شود در غذا نقاط گرم و سرد به وجود بیاید. همین امرمی‌تواند باعث خام ماندن غذا و در نتیجه مسمومیت غذایی شود. این مورد برای جلوگیری از پخت ناهموار بسیار مهم است.

آیا مایکروویو سرطان‌زا است؟

آیا مایکروویو سرطان‌زا است؟
آیا مایکروویو سرطان‌زا است؟

بسیاری از مردم براساس باورها و شایعات اشتباه، گمان می‌کنند ماکروویو سرطا‌ن‌زا است. دلیل آنها عملکرد مایکروویو است که بر پایه امواج کار می‌کند و برای استفاده‌کنندگان « آیا اشعه مایکروویو ضرر دارد» سوال و دغدغه مهمی شده است. باید بدانید که هیچ کدام از این باورها صحت علمی ندارند. مایکروویو مانند رادیو و تلویزیون و امواج صوتی با امواج برد کوتاه کار می‌کند و این امواج هیچ تاثیر مخربی بر سلامت انسان ندارد. اما باید توجه داشت که تعمیر نکردن مایکروویو در درازمدت و نگهداری نامناسب می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

کلام آخر

مایکروویو نیز مانند باقی دستگاه‌ها دارای مزایا و معایبی است که با آگاهی از آنها می‌توان با خیال راحت‌تری از مایکروویو استفاده کرد. در این مطلب سعی کردیم شما را با معایب مایکروویو آشنا کنیم و درباره‌ی باور نادرست «آیا مایکروویو سرطان‌زا است؟» صحبت کردیم تا با آگاهی از این دستگاه استفاده کنید.

 

منبع: https://spicesandaroma.in/

زهرا هاشمی
زهرا هاشمی

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مقاله مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط